sobota, 9 lutego 2013

Ramki na zdjęcia


Ramki na zdjęcie można stworzyć samemu w domu, wystarczy zakupić odpowiednie materiały, oraz użyć odrobinę wyobraźni.Można je zrobić z masy solnej albo z gliny samoutwardzalnej. Ja wybrałam ten drugi materiał ze względu na wytrzymałość. Teraz po kolei opiszę co i jak . 
Oczywiście zakupujemy sobie odpowiednią ilość w tym przypadku gliny samoutwardzalnej np: 1kg, szpatułki rzeźbiarskie można je dostać na Allegro, podobnie jak masę do modelowania. Do malowania używam farb akrylowych (mają intensywne kolory i są trwałe). Potrzebny także będzie zestaw do zdobienia: dajmy na to sypki brokat o różnych kształtach i kolorach, klej Magic( jest najlepszy, a do tego przezroczysty po zaschnięciu). Na koniec twarda tekturka, którą można wykorzystać w roli podpórki, oraz lakier bezbarwny do paznokci. Dlaczego akurat lakier do paznokci?
-jest tani i spełnia podobną funkcję jak lakier zabezpieczająco-nabłyszczający, w dodatku nie wchodzi w żadna reakcję z farbą akrylową.
                    KROK 1
Modelujemy ramkę z gliny samoutwardzalnej( kształt i tematyka dowolna):

prawie gotowe: tematyka świąteczna oczywiście
Gwiazki
                        KROK 2
Przed malowaniem ramka musi dobrze wyschnąć, farbą pokrywamy najpierw elementy wklęsłe (płaskie), potem wypukłe. Gdy farba zaczyna przysychać możemy nanieść brokat na wybrane miejsca.
brokat w kształcie małych gwiazdek, oraz sypki brokat naniesiony na wypukłe gwiazdy

Tutaj brokat  w kształcie kreseczek naniosłam na ciemnozielone przestrzenie, dla efektu igieł choinkowych
                              KROK 3
Całość po zaschnięciu farby akrylowej zabezpieczamy lakierem-ja użyłam lakieru do paznokci, dodatkowo ramce dodaje to eleganckiego blasku!                            KROK 4
Na koniec wycinamy tył do okienka w ramce i podpórkę. Do tego celu możemy użyć twardej tekturki, takiej jakiej używa się np: do scrapbookingu i kleju, całość możemy przylepić wraz ze zdjęciem  taśmą bezbarwną do ramki i gotowe!
To moja pierwsza ramka. Wykonania kilka lat temu! Motywem był "Kubuś Puchatek"2 komentarze:

  1. Bardzo fajny blog, kilka razy już go przeglądałam i nadal jestem zachwycona :) dziwie się, że wcześniej na niego nie trafiłam :) a Tutoriale takie jak ten po prostu super pomysły :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bloga założyłam i na niego dłuższy czas nic nie wrzucałam, lub bardzo sporadycznie. Jestem też mama i czasem brakuje mi czasu. Teraz powróciłam do rękodzieła taka pasja sprzed lat, i dodaje wpisy. Za opinie serdecznie dziękuje :)

      Usuń