czwartek, 30 kwietnia 2015

Spring Landscape

Widoczek powstał jako praca przykładowa do kolejnego wyzwania na blogu "Modelina Moje Hobby", cykl KOLORY.
Obraz w technice "malowania masą"
Inspiracją do jego stworzenia była moja autorska fotografia, którą możecie odnaleźć w zakładce bloga.

This beautiful view was made as an example work for another competition on a blog "Modelina Moje Hobby", in COLORS.
Crafted with "polymer clay painting".
A photo of my own was an inspiration for that work. You can find the original picture in a blog tab.


 Foto tutorial: krok po kroku
Photo-tutorial step by step:






niedziela, 19 kwietnia 2015

Forest Ent/ Leśny ent

Od bardzo dawna nosiłam się z zamiarem  wykonania figurki w trójwymiarze, ale najtrudniej zrobić pierwszy krok, i zabrać się za to. Do wykonania takiej figurki potrzebne jest bowiem już zapewne jakieś doświadczenie i oczywiście zaplecze z odpowiednimi materiałami, a u mnie zawsze czegoś brakuje.
Praca przy figurce wygląda inaczej niż tradycyjne" lepienie", najpierw należy wykonać szkielet, pod rzeźbę ( konstrukcja nie musi być super estetyczna, ale za to powinna być stabilna.
Następnie nakłada się warstwy masy polimerowej i wypala, osobno  różne elementy.
Jako pierwsza moja rzeźba z polimeru powstał ENT- tym razem sympatyczny, pasterz leśnej przestrzeni.
Wprost na jego "głowie" urządziły sobie mieszkanko wrony. Pomysł jest absolutnie szalony, bo przelewany wprost z głowy, bez użycia żadnego projektu przygotowawczego. Efekt końcowy był dla mnie wielką zagadką
Prace nad rzeźbą trwały, kilka dni po wiele godzin, najczęściej z doskoku kiedy miałam chwilę czasu, wczoraj wstałam ino świt i zabrałam się za lepienie kiedy jeszcze wszyscy spali. To się chyba nazywa wena twórcza :D
For a long time I was going to create my first 3D figurine but usually the most difficult is the first step. To make a figurine like that you always have to have some experience and of course enough supplies for this kind of work.
Crafting a figurine is not the same as in case of a picture. First you have to make a skeleton which is a basis for the whole sculpture, construction does not have to look nice but it needs to be stable. After that you can start covering the whole thing with polymer clay and other elements.
Ent is my first polymer figurine. This time I have decided to make something pleasant and nice, a real shepherd of the forest. It even has a raven's nest at the top which is a really crazy idea and I wasn't sure how it gonna look before I finished the whole work.
It took me couple of days with couple hours each to make this Ent. Yesterday I went craft right after I woke up. I believe you can call this as some sort of a creative vein;)

Ponadto do jego stworzenia użyłam wielu różnych materiałów. Zaś do konstrukcji stelaża , oraz postawy posłużył mi metalowy drut, folia aluminiowa, filc artystyczny, taśma papierowa no i klej.
Ent to kombinacja masy polimerowej, farb i koralików akrylowych oraz leśnego mchu.
W koronie drzewa uwiłam miniaturowe gniazdko z prawdziwych patyczków dla przyszłych piskląt rodzinki wron. Wrona siedząca na jednej z gałęzi to mix masy, pawich mieniących się piór, farb akrylowych, oraz pigmentów suchych. W podstawie, z której wyrasta ent możecie odnaleźć też prawdziwe kamienie.

What is more to make this kind of creature I have used many different materials. And about that construction, to make a basis for the whole work I have used a metal wire, aluminum foil, felt art, paper tape and glue.
Ent combines polymer clay, paint, acrylic beads and a forest moss.
At the top of the tree I have create a tiny nest made with pieces of real wooden sticks. Raven sitting on one of the branches is a mix of polymer clay, peacock feathers, acrylic paint and dry pigments. At the bottom of the basis where tree stands you can even find a real stones.





Jak Wam podoba się taki mix?
So, how do You like this kind of mix?







Ja i mój Ent
Me and my Ent





 Oto spód figurki, podklejony filcem artystycznym.
This is from beneath.

Enta wysyłam na wyzwanie kwietniowe, do CraftStyle
I'm sending this Ent for an April Challenge, to CraftStyle.


piątek, 10 kwietnia 2015

malowane masą: pejzaż z moich rodzinnych stron

Powstał taki oto widoczek przedstawiający: łąkę, las, oraz znajdującą się w oddali aleję wierzb.
Zdjęcie jest mojego autorstwa, wykonałam je podczas jednej z rodzinnych wycieczek rowerowych.
Piękne miejsce w rzeczywistości, przenoszę taki oto skrawek natury z okolic, z których pochodzę, do mojego obecnego domu tu w Anglii, wszystko wykonane w technice "malowania masą" i z polimeru rzecz jasna. Pozwoliłam sobie także na pomieszanie tej techniki z udziałem naturalnej roślinności: mchu leśnego i tak mi to wyszło:

A picture of meadows, forest and a willow alley seen in a far distance. Photo which inspired me to do this pic was made some time ago during one of our journeys in beautiful place where I lived back in Poland. A main purpose of this creation was to bring some of old memories here to England where we live nowadays.
Everything was made with a technique called "a painting with a polymer clay".
I also combined this technique with a real life element. In this case it was a forest moss.
This is what I have achieved!



A tak powstawał ten oto obrazek: krok po kroku!
Wklejam mini foto-tutorial
                                                                                                                                                                   
Here You have photo- tutorial


Zamieszczam także dwie fotografie, z tego spacerku, co by kto nie myślał, że ściemniam ;)
Ja swój obrazek poddałam delikatnej modyfikacji, aby wyglądał bardziej wiosennie.





środa, 1 kwietnia 2015

Świecznik Indyjski

Krótko i na temat.
Świecznik inspirowany kulturą Indii. Taki mini świecący Tadż  Mahal, z barwnymi, okiennymi witrażykami.
Praca przykładowa w kolejnym wyzwaniu na Modelina Moje Hobby. Zapraszam do udziału w tym wyzwaniu!
Wykonany z mas FIMO i SCULPEY.

To be as short as possible. This candlestick was inspired by an Indian culture. A mini Taj Mahal with colorful stained window glasses. It was made as an example in Modelina Moje Hobby challenge.
I would like You to take a part in this challenge.
Candlestick was created with FIMO and SCULPEY polymer.




piątek, 13 marca 2015

Naszyjnik buddy

Naszyjnik buddy- nie jest żadnym konkretnym buddą, jest to  zamówienie od mojego męża.
Miał wyglądać bardziej jakby był wykonany z kamienia, mam nadzieję, że udało mi się choć częściowo uzyskać ten efekt. Największe trudności miałam z wykonaniem samej twarzy buddy- robiłam ją 3 razy, a i tak nie wyszła dokładnie tak jak wyjść miała.
Jednak ogólny efekt jest w miarę zadowalający.

Buddha necklace - it's not any substantial Buddha, just a thing made for my husband.
It was supposed to look more like it was made of stone. I hope I did the right job to gain this kind of effect, even a little bit. The most difficult part of my work was the face itself. I did three times in a row and still I couldn't get the right effect I originally tried to achieve.
Nevertheless, a final job seems to be satisfying.









niedziela, 1 marca 2015

Ważka dziennik, albo obrazek

Ważka -Dziennik, kalendarz, lub po prostu obrazek do postawienia na kominku, albo powieszenia na ścianie. Powstał jako praca przykładowa dla bloga Modelina moje Hobby.
Tym razem użyłam  mas kato i fimo w blend skinner do tła. Kryształków Swarovskiego, koralików akrylowych i pigmentów Pebeo fantasy prismo, udało mi się je połączyć z masą i dało to ciekawy efekt.
Zdjęcia kiepskie, pogoda także, więc mam do dyspozycji jedynie sztuczne światło lampy błyskowej, która bardzo psuje efekt kolorystyczny tej kompozycji. Obiecuje,że jak tylko pogoda się poprawi zrobię zdjęcia w świetle dziennym i sami zobaczycie różnice. Tymczasem pooglądajcie sobie-aha format tym razem większy bo A5.
Zapomniałam jeszcze dodać, że wszystkie tekstury wykonywałam własnoręcznie, lub za pomocą zrobionych przez siebie stempelków.

Dragonfly-journal, a calendar or just a picture to put at fireplace or to hang it on a wall. It was created as an example for a "Modelina Moje hobby" blog.
This time I have used kato and fimo polymer clay blended in skinner as a background for this picture. I also managed to combine Swarovski cristals, acril beads and Pebeo Fantasy Prismo pigments. All together give a very interesting effect. 
Unfortunately, photos are not very sharp and the quality is quite low due to the fact that the weather was horrible so I was forced to use an artificial light which doesn't do the job very well.
What I can promise is that as soon as the weather goes nice I will make better photos so You will have a chance to see a great difference between real and artificial light.
In a meantime, please take a look on available pictures. This time I have used an A5 size.
I have forgot to add that all the textures was made by myself with a usage of stamps of my own as well.
Ważka na dzienniku-kalendarzu
Dragonfly on a journal-calendar


 Albo jako obrazek do postawienia, lub powieszenia na ścianie
Or as a wall picture.


wtorek, 3 lutego 2015

Od strony technicznej/ from the technical POLYMER PAINTING/ Malarstwo polimerowe

Malarstwo masą polimerową- technika, w której odnajduję się najlepiej, i najlepiej się w niej spełniam. Jest to swego rodzaju mój znak rozpoznawczy.
W zasadzie nie ma zbyt wielu artystów posługujących się swobodnie malarstwem polimerowym.
Kilka słów o tej technice napisałam także na blogu wyzwaniowym- Modelina moje hobby
Lepiąc z masy posługuje się kawałkami odpowiednich kolorów pasujących do projektu w danym kolorze. Z jednego koloru można utworzyć kilka różnych odcieni, gdyż tak jak w przypadku farb potrzebujemy dostateczną ich ilość, aby móc robić delikatne przejścia kolorów.
Oto najlepszy przykład: 
I kilka odcieni koloru niebieskiego, tak postępuje z każdym kolorem.

Painting with polymer clay is a technique which I find myself best with and it's my distinctive hallmark.
Actually, there aren't many artists who use this technique freely.
I have wrote some details about this kind of art on a challenge blog called "Modelina moje hobby".
When crafting with polymer clay I try to use with pieces combined with different various colors which will fit to the project. When using just one color it is possible to create many different shades which is similar to painting where we have use various colors if want to make smooth color transitions.
An example can be seen as below where you find couple of shades of blue. I use that with every other color.
Co do masy, nie ma to większego znaczenia, używać można FIMO<PREMO<KATO<CERENIT<SCULPEY , astra też się nada. Choć dla mnie masa KATO jest zbyt mało elastyczna.
To jasne, że im lepsza jakościowo masa tym lepszy efekt, tak jest chyba ze wszystkim, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ;)
Jakie narzędzia przydają się w tej technice?
-Chyba wszystko po troszku, narzędzia dentystyczne, narzędzia clay shaper, narzędzia metalowe, nożyki, igły.

If you ask about a type of clay it doesn't really matter what kind you use. You can try FIMO<PREMO<KATO<CERENIT<SCULPEY, even astra does the job well. But for me personally KATO is not flexible enough.
It's obvious that the better type of clay you use the better effect you will achieve.
What tools can be used in this technique? Actually, everything can be handy. Dental tools, clay shapers, some metal tools, knifes, scalpes, needles.




Bardzo dobre są narzędzia stomatologiczne, są małe, precyzyjne i dobrze nakłada się nimi warstwy masy. Maja one na celu zastąpienie pędzla.
Kolejnym ważnym i bardzo pożądanym narzędziem pracy jest wałek akrylowy, bądź, jeśli ktoś jest w posiadaniu - maszynki blendującej, lub maszynki do makaronu po prostu. Ja posiadam w swoim warsztaciku maszynkę profesjonalną do masy polimerowej i wałek też, a nawet 2 :D. Dzięki niej możemy tworzyć bez większego wysiłku skinner- blend -, te z kolei przydają się jako tła do kompozycji z pejzażem.
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej inspiracji lub zdjęcia, z którego będziemy korzystać. Na jej podstawie dobiera się także odpowiednią technikę malowania masą!

-O tak, powiecie, to zbyt skomplikowane?
 Nie tak bardzo. Po prostu odpowiednia technika pracy daje właściwe rezultaty końcowe!

Jasne, że talent malarski ułatwi nam zadanie, ale każdy ma swoje możliwości rozwoju, a praca i ćwiczenia dają dobre rezultaty.

Zapytacie, kiedy mówimy o malarstwie modelinowym, kiedy praca jest przykładem tej techniki?

-Otóż wtedy, kiedy przypomina ona swego rodzaju obraz malarski.

 Stąd nazwa MALARSTWO MODELINOWE- choć ja wolę bardziej określanie profesjonalne, jeśli chodzi o nazewnictwo masy.
Mogę jeszcze dodać, że w malarstwie modelinowym kolory powinny powstawać przede wszystkim z samej masy, a wszelkiego rodzaju pigmenty czy barwniki winny być tutaj jedynie dodatkiem, uwieńczającym całościowy efekt. Czyli co?
-Po prostu masa zamiast farb :)
Można również stosować rozmaite wzorce zaczerpnięte z technik malarskich i nurtów w sztuce np:

Impresjonizm- (mój ulubiony!)
Abstrakcjia


Pamiętajcie, że wykonanie jednego obrazka dajmy na to formatu A6 zajmuje mi od 15 do 25 godzin pracy, w zależności od wzoru i stopnia rozbudowania. Im większy tym łatwiej się pracuje, ale oznacza to też więcej spędzonych przy obrazie godzin pracy ( bolących pleców i dłoni), no i więcej materiału.

Ile mniej więcej masy potrzeba do wykonania takiego obrazka?
_ To zależy, na samą podstawę o rozmiarze A6 wyjdzie około 2 kostki po 56 gr                            ( czyli standard FIMO). Wszystko zależy od grubości podstawy. Jeśli chcecie umieszczać nań odciski faktur to masy powinno być więcej. Plus inne kolory- tutaj trudno orzec ile dokładnie- bo to z kolei zależy od tego jak bardzo trójwymiarowy chcemy mieć obrazek, ale liczmy że w sumie od 1-2 kostek.
Ja dość często zaopatruje się w kostki FIMO po 350 gr jedna
Ah no i jeszcze zostaje nam masa na skinner- blend. Tu znów wszystko kręci się wokół rozmiaru i grubości rzecz jasna, a także od ilości kolorów ale liczmy, że od pół do 1 kostki.
Sporo zatem-prawda?
Nie jest to tanie przedsięwzięcie a za to bardzo czasochłonne.
Ale człeka ciągnie do tworzenia, to muszę sobie coś ulepić :)


But the ones I think are the most effective are dental tools. These are small, handy, sharp, precision and they do their job well because you feel like were using a paintbrush;)
Another very important tools when using such technique are acrylic shaft or pasta machine. I prefer pasta machine because it's a lot faster and easier to make a skinner- blend which is used to make a background with some picture.It's very iportant to choose a proper picture which will be a base to your later work with this technique.
Some of you will say it's too complicated but believe me it's that a proper selection of technique will give a proper results. A talent is also useful and important but without a proper technique a talent won't do any good. 
Another question might be when can we say that the work was done in a polymer clay painting technique? The answer is simple. It's when the work reminds a picture painted with a paint. That is why we call it POLYMER PAINTING :)
I can only add that this technique works the best when we use polymer clay only. Pigments should be use as well but only as some kind of a filler, 95% of the whole work however should be made in clay only.
Another thing you should know is that it is possible to use any painting technique you know from painting itself. Just as an example my favourite are impressionism and abstraction.

You should also remember that crafting one picture of A6 size takes 15-25 hours of work. Of course it all depends on the size and variety of the pattern you use. The bigger size it is the more time you need to spend on this.